Obsah

Pod palbou hloubkařů

Bezbariérový vstup na akci

Pod palbou hloubkařůPřednáška PhDr. Filipa Vojtáška Vás seznámí s útoky amerických a britských stíhacích letounů na pozemní cíle v českých zemích v letech 1944 a 1945. Zmíněny budou také akce hloubkařů z 28.12.1944 v Chrudimi, Holetíně a Krouně nebo z 1.4.1945 v Pardubicích a Slepoticích.

Datum konání: 24. 5. 2022 začátek od 18:00

Místo konání: Regionální muzeum Skuteč, Rybičkova 364, 53973 Skuteč

Typ akce: ostatní

Organizátor: Regionální muzeum Skuteč

Plné vstupné: 50 Kč

Snížené vstupné: 25 Kč

Poznámka: Snížené vstupné platí děti do 15 let.

Zdroj: Městské muzeum Skuteč

V posledních měsících druhé světové války americké a ojediněle také britské stíhací letouny (známé jako hloubkaři – z německého Tiefflieger, tj. doslova hloubkoví letci) útočily v českých zemích na rozličné pozemní cíle – nejčastěji lokomotivy (odtud pochází lidové označení hloubkařů – kotláři), ale také na letiště, železniční vagony, depa, mosty, vojenské i civilní automobily a nezřídka i na koňské povozy. Smyslem těchto akcí spojeneckého letectva bylo všemi dostupnými prostředky narušit dopravní infrastrukturu v nepřátelském týlu, v té době plně funkční (na rozdíl od samotného Německa), a ztížit přesun vojska, výzbroje a zásob na frontu.

PhDr. Filip Vojtášek je badatel v oblasti letecké historie. V roce 2019 vydal v nakladatelství Academia obsáhlou publikaci Pod palbou hloubkařů, která je výsledkem jeho pětadvacetiletého výzkumu na téma útoky hloubkařů na českém území. Je spoluautorem knih Praha v plamenech a Bomby na Květnou neděli.

Několik knih s podpisem autora bude po přednášce možné zakoupit.

 

 

 


Vytvořeno: 10. 5. 2022
Poslední aktualizace: 10. 5. 2022 09:25