Obecní úřad
Vrbatův Kostelec č.p. 42
539 56 Vrbatův Kostelec
Z Čech do světa
Letošní česká hudební kultura žije památnými kulatými výročími. Také my v Památníku Vítězslava Nováka neopomeneme výběr z našich největších skladatelů s vědomím, že jejich hodnoty jsou skutečně světové. Tak vedle trvale hraného Antonína Dvořáka (1841-1904) s velkou radostí zjišťujeme, že současným nejhranějším naším skladatelem v zahraničí je Leoš Janáček (1854-1928). Sice Vítězslav Novák (1870-1949) takové letošní kulaté jubileum nemá, ale vedle vzpomenutých velikánů, ale také hlavně Bedřicha Smetany (1824-1884) nebo svého současníka Josefa Suka (1874-1935) přinesl do pokladnice české kultury takový vklad, že vždy rádi v jeho městech – v rodné Kamenici a Skutči, kde prožil závěrečnou etapu svého života – uvádíme výběr z jeho díla. Letošní koncert bude prezentován bohatou růzností. Uslyšíme dva pěvce, kteří ve Skutči ještě nezpívali: koloraturní mimořádný soprán Šárky Neprašové a lyrický tenor Ing. Jana Fojta vedle skutečským jistě známé mezzosopranistky Petry Koliášové.
Co nabízíme? Arie ze Smetanových oper Prodaná nevěsta, Dvě vdovy, Hubička a Tajemství, z Dvořákovy slavné Rusalky a Jakobína. Až naivně roztomilou zvláštností může být malý výjev z jednoaktovky V studni předčasně zemřelého Viléma Blodka (1824-1864), žáka Bedřicha Smetany. A cituplná Píseň lásky Josefa Suka.
Ovšem i jeden ze světově nejoblíbenějších italských operních autorů Giacomo Puccini má také své výročí (1858-1924), ale o tom všem budeme nejen zpívat, ale též rádi vzpomínat. A doplníme nesmrtelnou Carmen.
Připravujeme tak koncert na čtvrtek 19. září v 18 hodin. Dokažme, že ta nejlepší tzv. vážná hudba je snadno přístupná naším srdcím a může nás emotivně oslovit právě tak, jak to zamýšleli v celém svém uměleckém životě její tvůrci.
Za všechny účinkující Vás zve autor tohoto textu, který Vás bude provázet slovem a klavírní hrou.
Miloš Schnierer
9.8.2024
Jsme součástí: